آموزش و ترفند
بزرگترین مرکز آموزش و ترفندهای کامپیوتری 
قالب وبلاگ
آن‌ها در انواع مختلف و اشكال گوناگون و ظرفیت‌های متفاوت عرضه میشوند كه ظرفیت آن‌ها میتواند مقداری بین 128 مگابایت تا 32 گیگابایت را در بر گیرد. و بدین ترتیب شما قادر خواهید بود بدون نگرانی هرچه را كه خواستید در این حافظه‌ها قرار دهید. فكری كه امروز مرا به خود مشغول كرد این بود كه میتوان برای نصب ویندوز از این حافظه‌ها استفاده كرد چراكه سرعت آن‌ها بالـاتر بوده و ظرفیت بیشتری دارند. درنتیجه نیازی به فشرده‌سازی فایل‌ها نیست.
چـگـونه از روی حافظـه فلـاش با كول دیسـك، ویندوز XP‌ را نصب كنیـد؟
بنابراین با استفاده از سرعت بالـای این قطعات میتوان با سرعت بالـاتری نسبت به روش استفاده از CD-DVD، به نصب ویندوز مبادرت ورزید. در مرحله اول باید دید كه آیا مادربورد ما امكان بوت شدن از پورت USB را دارد یا نه. همچنین باید پیش از هر كار به شما هشدار داده شود كه اینكار (نصب ویندوز از روی حافظه فلـاش) ریسك دارد و ممكن است به سخت‌افزار شما آسیب برساند. با وجود آنكه احتمال بروز اشتباه بسیار اندك است ولی باید كاملـا مراقب باشید. در صورت آسیب دیدن حافظه فلـاش و یا كامپیوتر شما، هیچ مسئولیتی به عهده نویسنده نخواهد بود. قبل از آغـاز كار باید موارد زیر را آماده كنید:

 • یك كپی از ویندوز XP بر روی CD یا Hard
 • یك حافظه فلـاش با حداقل یك گیگابایت فضا (توصیه ما دو گیگابایت است)
 • یك مادربورد كه از بوت شدن از طریق پورت USB پشتیبانی كند. (برای امتحان، مادربورد خود را چك كنید)

با آماده كردن این موارد، حالـا شما آماده شروع كار هستید. همانطور كه میدانید در ادامه فرآیند، حافظه فلـاش شما فرمت و پاكسازی خواهد شد، بنابراین اطلـاعات حافظه فلـاش خود را به جای امنی انتقال دهید. اغلب مادربوردهای جدید از بوت شدن از طریق پورت USB پشتیبانی میكنند مگر آنكه مادربورد شما قدیمی باشد. (مثلـا مربوط به 5 سال پیش باشد)

 بسیارخوب، حالـا مطمئن هستید كه رایانه شما، در روش نصب ویندوز از روی حافظه فلـاش، قابل استفاده میباشد. اكنون باید سه فایل USB_Prep8، PEtoUSB و Bootsect را دانلود و در درایو C‌ رایانه خود قرار دهید. برای دانلود این فایل‌ها كافیست روی آن كلیك كنید. پس از دانلود این سه فایل، آن‌ها را از حالت فشرده خارج كرده و به پوشه PEtoUSB رفته و كلیه‌ محتویان آن را به پوشه USB_Prep8 انتقال دهید. اكنون باید CD ویندوز خود آماده كنید. توصیه میشود یك پوشه در یكی از درایو‌های رایانه خود ساخته و محتویات CD را به آن پوشه كپی كنید.
بسیار خوب، حالـا همه چیز بدرستی پیش میرود! اكنون فرآیند اصلی را شروع میشود. این مرحله میتواند بین 20 تا 25 دقیقه از وقت شما را بگیرد كه مدت آن بستگی به سرعت رایانه شما و حافظه فلـاش دارد. باید به شما هشدار داده شود كه تا پایان كار هیچ پنجره‌ای را نبندید مگر آنكه به شما گفته شود. این موضوع اهمیت دارد چراكه اگر شما پنجره‌ای را قبل از موعد ببندید ممكن است فرآیند نیمه كاره مانده و امكان شروع مجدد آن وجود نداشته باشد. بنابراین لطفا مراحل زیر را دنبال كنید:

 1. به پوشه USB_Prep8 رفته و فایل usb_prep8.cmd را باز كنید.
 2. با باز شدن یك پنجره تازه، یك دكمه را در صفحه كلید فشار دهید.
 3. برنامه PeToUSB شروع به كار میكند. هیچیك از تنظیمات را تغییر ندهید. فقط دكمه Start را كلیك كرده و اجازه دهید برنامه كارش را بكند.
 4. پس از پایان كار PeToUSB، هیچیك از پنجره‌هایی كه این برنامه باز كرده است را نبندید.
 5. به منوی استارت رفته و بر روی گزینه Run كلیك كنید.
 6. در پنجره باز شده، دستور CMD‌ را وارد كرده و انتر كنید.
 7. با اینكار پنجره‌ای باز میشود كه میتوانید دستورات خود را در آن بنویسید.
 8. اكنون باید از فایل‌هایی كه دانلود كردید استفاده كنید. تایپ كنید cd \bootsect و كلید انتر را فشار دهید.
 9. تایپ كنید bootsect /nt52:R كه در آن R درایو مربوط به حافظه فلـاش شما است (معمولـا H) و كلید انتر را فشار دهید.
 10. با اینكار پیـامـ (Bootcode was successfully updated on targeted volume) ظاهر میشود كه نشان‌دهنده درستی عملیات است.
 11. اكنون شما میتوانید همه پنجره‌ها را، به جز پنجره‌ای كه با اجرای فایل USB_Prep8 باز شد، ببندید.
 12. با بستن همه پنجره‌ها، پنجره USB_Prep8 دیده خواهد شد كه هفت گزینه دارد.
 13. كلید 1 را در صفحه كلید انتخاب و دكمه انتر را فشار دهید. مسیر فایل‌های ویندوز خود را (بر روی CD یا بر روی Hard) انتخاب كرده و Ok را كلیك كنید.
 14. كلید 2 را بر روی صفحه كلید فشار داده كه متعاقب آن برنامه از شما یك درایو بدون كاربرد را میخواهد. (مثلـا T یا S) آنرا وارد كرده و انتر كنید.
 15. كلید 3 را بر روی صفحه كلید فشار داده كه متعاقب آن برنامه از شما درایو حافظه فلـاش را میپرسد. (معمولـا H) آنرا وارد كرده و انتر كنید.
 16. كلید 4 را فشار داده تا برنامه آغاز بكار كند.
 17. پس از این، برنامه در چهار قسمت از شما سوال میكند كه در همه آن‌ها باید Yes‌ را انتخاب كنید.

اكنون حافظه فلـاش آماده است كه شما با استفاده از آن، بر روی هر رایانه‌ای كه از بوت شدن با پورت USB پشتیبانی كند، ویندوز XP نصب كنید. با این وجود، نصب ویندوز با روش فوق چند تفاوت كوچك با نصب ویندوز از روی CD دارد. البته همانطور كه قبلـا گفته شد سرعت نصب ویندوز زمانیكه شما ویندوز را از روی حافظه فلـاش نصب میكنید در مقایسه با زمانیكه ویندوز از روی CD یا DVD نصب میشود، بیشتر خواهد بود. اما سرعت بالـاتر نیاز به توجه بیشتر شما به فرآیند نصب دارد.

[ چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 11:59 ] [ حاج جابر مقدم ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

-"خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر شریعتی"
امکانات وب